18.01.2023

Apartman – Site Yöneticisi Görevleri Nelerdir?

Apartman ve site yöneticisi, toplu bir yaşam alanı olan apartman ya da sitelerde genel işleyişten sorumlu olan kimselerdir. Bu nedenle de apartman ve site yöneticilerinin sorumluluklarını titiz bir şekilde değerlendirmek her şeyden önemlidir. Bu çerçevede site sakinlerinin apartman yönetimi ile alakalı işleyişi ele almaları gerekir. Aşağıda apartman ve site yönetimi ile alakalı bütün süreçleri değerlendirmek mümkün!

Apartman Yöneticisi Kimdir?

Apartman yöneticisi, toplu yaşam alanlarında genel düzeni sağlamak ve işleyişin devamlılığını sağlamak adına tercih edilen kimselerdir. Kat Malikleri Kurulu tarafından her yıl yapılan olağan toplantıda seçilen apartman – site yöneticisi; görev ve sorumlulukları bakımından Kat Malikleri Kurulu’na karşı sorumludur. Bu nedenle de apartman ve site yöneticisinin bütün iş ve işlemlerini şeffaf bir şekilde gerçekleştirmesi mümkündür. Apartman ve site yöneticilerinin seçimine ek olarak görev ve sorumlulukları da çok çok önemlidir. Bu noktada aşağıda sıralanan görev – sorumlulukların değerlendirilmesi şarttır.

Apartman Site Yöneticisinin Sorumlulukları

Apartman ve sitelerde seçilen yöneticilerin çok geniş görev ve sorumlulukları vardır. Bu nedenle de görevleri ve sorumlukları bilmek yöneticileri denetlemek açısından önemlidir. Aşağıda sıralanan detayları inceleyerek gerekli denetim sürecini de kolaylaştırabilirsiniz.

• Kat Malikleri Kurulu tarafından alınan kararların uygulanması,
• Binanın amacına uygun olarak kullanılması, bakım ve onarımının gerçekleştirilmesi,
• Binanın sigorta ettirilmesi,
• Site ya da apartman giderlerinin hesaplanması ve aidatın düzenli olarak toplanması,
• Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında belirlenen sorumlulukların yerine getirilmemesi durumunda kiracılar ya da kat maliklerine karşı dava açılması,
• Aidatların toplanması sonrasında fatura ödemeleri ve personel ödemelerinin gerçekleştirilmesi,
• Asansörün aylık ve yıllık bakımlarının gerçekleştirilmesi,

Apartman ve site yöneticilerinin öncelikli amacı daha konforlu bir alan yaratmaktır. Toplu yaşamın daha kaliteli bir şekilde devam etmesine olanak tanıyan apartman ve site yöneticilerinin görevlerinden dolayı sorumlu oldukları açıktır. Bu nedenle de görevini tam anlamıyla yerine getirmeyen yöneticilere karşı dava açılması da mümkündür. Siz de bu konuda gerekli başvuruları yapabilir ve haklarınızı koruyabilirsiniz. Vayonet ile bu süreci daha kolay bir şekilde devam ettirebilirsiniz.

Diğer Haberler

Aidat Nedir Ve Neden Ödenir?

Apartman ve site yaşamı söz konusu olduğunda en çok merak edilen detaylardan bir tanesi de aidat olarak bilinmektedir. Aidat, genellikle aylık olarak ödenen ve apartman – sitenin giderlerinin karşılanması amacıyla talep edilmektedir. Apartman ve sitede yaşayanların günlük giderlerin karşılanması ve daha konforlu bir yaşama ulaşmaları açısından söz konusu olan aidat için pek çok soru işaretinden söz etmek gerekir. Peki, aidat nasıl hesaplanır? Hangi giderler aidata dahildir? Aidat ödenmezse ne olur? İşte bu konuda bütün merak ettikleriniz!

Asansör Masrafları ve Dairelerin Katılma Zorunluluğu

Asansör bakım ve tamir ücretleri, apartmanda yaşayan bütün sakinleri ilgilendiren bir konudur. Bu nedenle de apartmanda meydana gelen asansör sorunlarını

Kat Maliklerinin Hak ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kat Malikleri, Kat Mülkiyeti Kanunu çerçevesinde tamamlanmış ve kullanımı başlamış olan binalarda bağımsız alanların kullanım hakkına sahiptir.