18.01.2023

Asansör Masrafları ve Dairelerin Katılma Zorunluluğu

Asansör bakım ve tamir ücretleri, apartmanda yaşayan bütün sakinleri ilgilendiren bir konudur. Bu nedenle de apartmanda meydana gelen asansör arızaları ve tamir işlemleri masraflarla ilgili soru işaretlerini de beraberinde getirmektedir. Çünkü giriş kattaki dairelerin asansörü kullanmaması gibi durumlardan kaynaklı olarak asansör masrafları ile alakalı değerlendirmeler yapılması gerekmektedir. Siz de bir apartman sakini olarak bu konuda soru işaretleri mi yaşıyorsunuz? O halde birbirinden önemli detaylara daha yakından bir göz atın!

Asansör Masrafları ve Dairelerin Katılma Zorunluluğu

Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında aksi belirlenmedikçe ve bu konuda herhangi bir karar alınmadıkça binada yaşayanların arsa payları oranında giderlere katılması gerekmektedir. Bu çerçevede asansörü kullanmayan daireler olan giriş kat dairelerin dahi asansör masrafı ödemeleri gerekmektedir. Zira asansör masrafı ile alakalı kanunda belirlenmiş olan düzenlemeye aykırılık icra takibi başlatılmasına neden olacaktır. Üstelik mahkeme zemin katta ya da giriş katında oturanların savunmalarını da kabul etmez. Bu nedenle de ödemeleri aksatmadan ve eksiksiz yapmak en doğrusudur.

Zemin Katta Oturanlar için Asansör Masrafları

Zemin kat, asansörün kullanımına ihtiyaç duyulmayan bir alan olsa da genel uygulamalar gereği asansör giderlerine katılım talep edilebilmektedir. Bu durum ancak alınacak ortak kararla ortadan kaldırılabilmektedir. Ortak kararın alınmadığı hallerde bina sakininin ödeme yapmaması icra takibine neden olacağından çok daha ciddi sorunları da beraberinde getirecektir.

Asansör Masrafı Nasıl Ödenmektir

Asansör masraflarının karşılanması ve daha konforlu bir yaşam alanının tesisi açısından ödemelerin zamanında yapılması şarttır. Bu noktada bina sakinleri arsa payları nispetinde ödeme yapmakla sorumudur. Ödemelerin daha fazla olmasının talep edilmesi durumunda bina sakini bunu reddetmelidir.

Vayonet, apartman ve sitelerde asansör masrafları başta olmak üzere pek çok konuda titiz bir yaklaşım sergilemeyi destekler. Bu noktada ihtiyaçlara uygun bir sonuca ulaşırken aynı zamanda yönetsel süreçleri de kolaylaştırmaktadır. Siz de en başarılı çözümlere ulaşmak adına Vayonet kullanmaya ne dersiniz? Profesyonel bir çözüm ve kalite odaklı bir yaklaşım için tercihinizi yapın. Bu sayede sorunsuz bir sürece odaklanın!

Diğer Haberler

Apartman – Site Yöneticisi Görevleri Nelerdir?

Apartman ve site yöneticisi, toplu bir yaşam alanı olan apartman ya da sitelerde genel işleyişten sorumlu olan kimselerdir. Bu nedenle de apartman ve site yöneticilerinin sorumluluklarını titiz bir şekilde değerlendirmek her şeyden önemlidir. Bu çerçevede site sakinlerinin apartman yönetimi ile alakalı işleyişi ele almaları gerekir. Aşağıda apartman ve site yönetimi ile alakalı bütün süreçleri değerlendirmek mümkün!

Aidat Nedir Ve Neden Ödenir?

Apartman ve site yaşamı söz konusu olduğunda en çok merak edilen detaylardan bir tanesi de aidat olarak bilinmektedir. Aidat, genellikle aylık olarak ödenen ve apartman – sitenin giderlerinin karşılanması amacıyla talep edilmektedir. Apartman ve sitede yaşayanların günlük giderlerin karşılanması ve daha konforlu bir yaşama ulaşmaları açısından söz konusu olan aidat için pek çok soru işaretinden söz etmek gerekir. Peki, aidat nasıl hesaplanır? Hangi giderler aidata dahildir? Aidat ödenmezse ne olur? İşte bu konuda bütün merak ettikleriniz!

Kat Maliklerinin Hak ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kat Malikleri, Kat Mülkiyeti Kanunu çerçevesinde tamamlanmış ve kullanımı başlamış olan binalarda bağımsız alanların kullanım hakkına sahip olan gerçek ya da tüzel kişilerdir. Bahse konu kimselerin hak ve sorumluluklarını düzenleyense Kat Mülkiyeti Kanunu olarak kabul edilmektedir. Taşınmaza dair bütün bölümlerin arsa payı nispetinde sahibi olarak kabul edilen malikler aksi kararlaştırılmadıkça bu haklarını kullanmakta özgürler. Bu nedenle de kat maliklerinin hak ve sorumluluklarından söz edilecekse kanun çerçevesindeki düzenlemeleri ele almak her şeyden önemlidir.