18.01.2023

Aidat Nedir Ve Neden Ödenir?

Apartman ve site yaşamı söz konusu olduğunda en çok merak edilen detaylardan bir tanesi de aidat olarak bilinmektedir. Aidat, genellikle aylık olarak ödenen ve apartman – sitenin giderlerinin karşılanması amacıyla talep edilmektedir. Apartman ve sitede yaşayanların günlük giderlerin karşılanması ve daha konforlu bir yaşama ulaşmaları açısından söz konusu olan aidat için pek çok soru işaretinden söz etmek gerekir. Peki, aidat nasıl hesaplanır? Hangi giderler aidata dahildir? Aidat ödenmezse ne olur? İşte bu konuda bütün merak ettikleriniz!

Aidat Nasıl Hesaplanır?

Aidat hesaplamaları genellikle toplam giderlerin daire sayısına bölünmesi ile elde edilen miktarları ifade eder. Ancak daire büyüklüklerinin farklı olması ya da dairelerin aldıkları hizmet kapsamındaki farklılıklar aidatta farklılığa neden olabilmektedir. Bu durumda her dairenin m2 cinsinden büyüklüğü dikkate alınarak hesaplamalar yapılmaktadır. Ancak her halükârda aidatın adil bir şekilde dağıtılması ve her sakinin kendi payına düşeni ödemesi arzu edilmektedir.

Aidat Hangi Sıklıkla Ödenmelidir?

Aidat ödemeleri normal koşullarda aylık olarak alınır. Ancak yönetim kararlarına bağlı olarak bu ödemelerin daha farklı aralıklarla alınması da mümkün olmaktadır. Bu nedenle de önemli olan aidatın ne zaman ödendiğinden ziyade düzenli ve eksiksiz bir şekilde ödenmesidir. Çünkü bu ödemeler sakinlerin site yönetimlerine karşı bir sorumluluğudur. Sorumluluğun yerine getirilmediği hallerde ihtar çekme ve icra takibi başlatma gibi pek çok işleme başvurulması mümkündür.

Aidat Ödenmezse Ne Olur?

Aidatın ödenme amacı apartman ya da sitenin giderlerinin karşılanmasıdır. Buna bağlı olarak daha konforlu bir yaşam alanının öne çıkmasıdır. Bu çerçevede aidat ödemelerinin yapılmaması durumunda düzenin bozulması söz konusu olmaktadır. Ödemelerin yaratacağı düzensizliğe ek olarak yönetimin ödeme yapmayan sakine yönelik icra takibi başlatması da mümkündür.

Aidatın bu nedenle zamanında ödenmesi ve icra takibine gerek kalmadan sürecin tamamlanması söz konusu olmaktadır. Siz de bir apartman ya da site sakini olarak süreci sorunsuz bir şekilde tamamlamak mı istiyorsunuz? O halde aidat ödemelerinizi kontrol edin. Vayonet sayesinde kusursuz bir süreç ve çok daha fazlasına odaklanın. Şimdi Vayonet ile bambaşka bir sürece ulaşmanın tam zamanı!

Diğer Haberler

Apartman – Site Yöneticisi Görevleri Nelerdir?

Apartman ve site yöneticisi, toplu bir yaşam alanı olan apartman ya da sitelerde genel işleyişten sorumlu olan kimselerdir. Bu nedenle de apartman ve site yöneticilerinin sorumluluklarını titiz bir şekilde değerlendirmek her şeyden önemlidir. Bu çerçevede site sakinlerinin apartman yönetimi ile alakalı işleyişi ele almaları gerekir. Aşağıda apartman ve site yönetimi ile alakalı bütün süreçleri değerlendirmek mümkün!

Asansör Masrafları ve Dairelerin Katılma Zorunluluğu

Asansör bakım ve tamir ücretleri, apartmanda yaşayan bütün sakinleri ilgilendiren bir konudur. Bu nedenle de apartmanda meydana gelen asansör arızaları ve tamir işlemleri masraflarla ilgili soru işaretlerini de beraberinde getirmektedir. Çünkü giriş kattaki dairelerin asansörü kullanmaması gibi durumlardan kaynaklı olarak asansör masrafları ile alakalı değerlendirmeler yapılması gerekmektedir. Siz de bir apartman sakini olarak bu konuda soru işaretleri mi yaşıyorsunuz? O halde birbirinden önemli detaylara daha yakından bir göz atın!

Kat Maliklerinin Hak ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kat Malikleri, Kat Mülkiyeti Kanunu çerçevesinde tamamlanmış ve kullanımı başlamış olan binalarda bağımsız alanların kullanım hakkına sahip olan gerçek ya da tüzel kişilerdir. Bahse konu kimselerin hak ve sorumluluklarını düzenleyense Kat Mülkiyeti Kanunu olarak kabul edilmektedir. Taşınmaza dair bütün bölümlerin arsa payı nispetinde sahibi olarak kabul edilen malikler aksi kararlaştırılmadıkça bu haklarını kullanmakta özgürler. Bu nedenle de kat maliklerinin hak ve sorumluluklarından söz edilecekse kanun çerçevesindeki düzenlemeleri ele almak her şeyden önemlidir.