Bloglarımız

Aidat Nedir Ve Neden Ödenir?

Apartman ve site yaşamı söz konusu olduğunda en çok merak edilen detaylardan bir tanesi de aidat olarak bilinmektedir. Aidat, genellikle aylık olarak ödenen ve apartman – sitenin giderlerinin karşılanması amacıyla talep edilmektedir. Apartman ve sitede yaşayanların günlük giderlerin karşılanması ve daha konforlu bir yaşama ulaşmaları açısından söz konusu olan aidat için pek çok soru işaretinden söz etmek gerekir. Peki, aidat nasıl hesaplanır? Hangi giderler aidata dahildir? Aidat ödenmezse ne olur? İşte bu konuda bütün merak ettikleriniz!

Apartman – Site Yöneticisi Görevleri Nelerdir?

Apartman ve site yöneticisi, toplu bir yaşam alanı olan apartman ya da sitelerde genel işleyişten sorumlu olan kimselerdir. Bu nedenle de apartman ve site yöneticilerinin sorumluluklarını titiz bir şekilde değerlendirmek her şeyden önemlidir. Bu çerçevede site sakinlerinin apartman yönetimi ile alakalı işleyişi ele almaları gerekir. Aşağıda apartman ve site yönetimi ile alakalı bütün süreçleri değerlendirmek mümkün!

Asansör Masrafları ve Dairelerin Katılma Zorunluluğu

Asansör bakım ve tamir ücretleri, apartmanda yaşayan bütün sakinleri ilgilendiren bir konudur. Bu nedenle de apartmanda meydana gelen asansör arızaları ve tamir işlemleri masraflarla ilgili soru işaretlerini de beraberinde getirmektedir. Çünkü giriş kattaki dairelerin asansörü kullanmaması gibi durumlardan kaynaklı olarak asansör masrafları ile alakalı değerlendirmeler yapılması gerekmektedir. Siz de bir apartman sakini olarak bu konuda soru işaretleri mi yaşıyorsunuz? O halde birbirinden önemli detaylara daha yakından bir göz atın!

Kat Maliklerinin Hak ve Sorumlulukları

Kat Malikleri, Kat Mülkiyeti Kanunu çerçevesinde tamamlanmış ve kullanımı başlamış olan binalarda bağımsız alanların kullanım hakkına sahip olan gerçek ya da tüzel kişilerdir. Bahse konu kimselerin hak ve sorumluluklarını düzenleyense Kat Mülkiyeti Kanunu olarak kabul edilmektedir. Taşınmaza dair bütün bölümlerin arsa payı nispetinde sahibi olarak kabul edilen malikler aksi kararlaştırılmadıkça bu haklarını kullanmakta özgürler. Bu nedenle de kat maliklerinin hak ve sorumluluklarından söz edilecekse kanun çerçevesindeki düzenlemeleri ele almak her şeyden önemlidir.